Nasza oferta
Kancelaria specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorców i osób fizycznych
Ostróda
ul. Jana Pawła II 20/4
14-100 Ostróda
e-mail: kancelaria@krpmw.pl
Tel: +48 508 367 502
Trójmiasto
Aleja Niepodległości 731/1
81-840 Sopot
adres do korespondencji:
ul. Strajku Dokerów 19 lok. 9
80-544 Gdańsk
e-mail: kancelaria@krpmw.pl
Tel: +48 508 367 502
Wszystkie prawa zastrzeżone © Creative Agency
Stronę stworzono wykorzystując kreator stron www WebWave
Interim Management
Niezwykle trudne jest wyjście z problemów ekonomicznych przedsiębiorsdtwa bez wsparcia doświadczonych Interim Managerów.
Kadra kierownicza przedsiębiorstwa - będąca zazwyczaaj specjalistami w dziedzinie przedmiotu prowadzonej działaności - nie ma odpowiedniego dystansu do działań własnych, swoich przełożonych, czy kolegów, co uniemożliwia jej dostrzeżenie błędów i niewykorzystanych szans.
Interim Manager patrzy na przedsiębiorstwo z boku, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie zarządcze, a często i specjalistyczne (wiedzę techniczną, technologiczną, rynkową) pomaga dostrzec źrodło problemów i znaleźć najbardziej optymalne ich rozwiązanie.
W czasie restrukturyzacji Interim Manager staje się częścią zespołu, który prowadzi do sukcesu, jakim jest realizacja planu restrukturyzacyjnego. Daje narzędzia do dalszego rozwoju, a po zakończeniu restrukturyzacji pozostaje do dyspozycji w sytuacjach kryzysowych.
Pełnienie funkcji zarządcy, nadzorcy układu i nadzorcy sądowego w toku postępowań restrukturyzacyjnych
Dzięki posiadanym uprawnieniom doradcy restrukturyzacyjnego Mecenas Maria Wiktorowicz może pełnić zarówno funkcję zarządcy w postępowaniu sanacyjnycm, jak również nadzorcy układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu i nadzorcy sądowego w postępowaniach układowym i przyspieszonym postępowaniu układowym.
We wszystkich ww. postępowaniach kluczowym dla osiągnięcia sukcesu restrukturyzacji jest dobra współpraca, merytoryczna wiedza i doświadczenie doradcy. Jego rola nie może ograniczać się do czynności sprawozdawczych i zatwierdzających, jego głównym zadaniem powinno być aktywne wspierwnie przedsiębiorcy w procesie zmian, zaś w postępowaniu sanacyjnym samodzielne (z pomocą właściwie dobranych specjalistów i dłużnika) zrealizowanie planu restrukturyzacyjnego.
Sporządzenie profesjonalnego wniosku o otwarcie postępowania oraz wstępnego planu restrukturyzacyjnego
Kluczowym dla stworzenia skutecznego wniosku jest opracowanie rzetelnego wstępnego planu restrukturyzacyjnego. Plan ten musi być nie tylko oparty na prawdziwych założeniach, ale i przekonujący. Sędzia musi wiedzieć, że otwierając postępowanie restrukturyzacyjne w stosunku do Dłużnika daje mu realną szansę na wyjście z długów i zachowanie przedsiębiorstwa, a jednocześnie nie spowoduje to pokrzywdzenia wierzycieli.
Na tym etapie merytoryczne wsparcie ze strony doradcy restrukturyzacyjnego jest nieodzowne.
Przeprowadzenie analizy sytuacji finansowej i ocena szansy otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, dobór właściwego postępowania
Przed złożeniem wniosku restrukturyzacyjnego konieczne jest ustalenie, czy przyszłe postępowanie ma sens ekonomiczny, tj czy istnieje szansa na wyjście ze stanu niewypłacalności/zagrożenia niewyplacalnością. W tym celu doradca restrukturyzacyjny zapoznaje się z księgami przedsiębiorstwa, analizuje branżę i jej perspektywy, a przede wszystkim rozpoznaje przyczyny problemu. W przypadku pozytywnej dla przedsiębiorstwa prognozy - kolejnym krokiem powinno być dokonanie wyboru właściwego trybu postępowania. Od analizy ekonomicznej przedsiębiorstwa, jak również struktury wierzytelności zależy, czy wystarczającym okaże się postępowanie o zatwierdzenie układu, czy też koniecznym będzie złożenie wniosku o otwarcie postępowania układowego, przyspieszonego postępowania układowego, czy też postępowania sanacyjnego.
Jak możemy Ci pomóc?
W trakcie trwania postępowania układowego, przyspieszonego postępowania układowego i postępowania sanacyjnego wypowiedzenie przez wynajmującego lub wydzierżawiającego umowy najmu/dzierżawy lokalu lub nieruchomości, w których jest prowadzone przedsiębiorstwo dłużnika, bez zezwolenia rady wierzycieli jest niedopuszczalne.
Tak samo niedopuszczalne jest wypowiedzenie Dłużnikowi kredytu w zakresie środków postawionych do dyspozycji kredytobiorcy przed dniem otwarcia postępowania, leasingu, ubezpieczeń majątkowych, umów rachunku bankowego, umów poręczeń, umów obejmujących licencje udzielone dłużnikowi oraz gwarancji lub akredytyw wystawionych przed dniem otwarcia ww. postępowań.
Ochrona przedsiębiorstwa
Interim management to czasowe, zdefiniowane co do celu i zakresu, działanie wewnątrz organizacji, realizowane przez odpowiednio wyspecjalizowanego managera, nakierowane na osiągnięcie konkretnych, ustalonych rezultatów biznesowych i oparte na współpracy w odniesieniu do zamierzonego efektu. Efektem pracy Interim Managera jest podniesienie wartości organizacji w danym obszarze lub w całości,
W przypadku postępowania restrukturyzacyjnego Interim Management jest metodą wsparcia przedsiębiorstwa w osiągnięciu zamierzonego celu, którym jest poprawienie wyników finansowych przedsiębiorstwa i zapewnienie realizacji planu restrukturyzacyjnego.
Czym jest Interim Management?
Korzyści
Rodzaje postępowań
Dla kogo?
Postępowanie restrukturyzacyjne skierowane jest do:
Naczelnym celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego - również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Podstawową zatem korzyścią płynącą z otwarcia postępowania restrukturyacyjnego jest szansa na zachowanie przedsiębiorstwa Dłużnika i jego oddłużenie, który to cel ma pierwszeństwo przed zaspokojeniem Wierzycieli.
W zależności od etapu, na którym znajduje sie przedsiębiorstwo, restrukturyzację przeprowadza się w następujących postępowaniach restrukturyzacyjnych:
Restrukturyzacja
Obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. przepisy ustawy Prawo restrukturyzacyjne kompleksowo unormowały postępowanie kryzysowe w przedsiębiorstwach niewypłacalnych i zagrożonych niewypłacalnością.
Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego daje szeroką ochronę przedsiębiorstwa Dłużnika przed niekorzystnymi zdarzeniami gospodarczymi i prawnymi.
W toku postępowania układowego, przyspieszonego postępowania układowego i postępowania sanacyjnego zawieszeniu podlegają postępowainia egzekucyjne toczące się w stosunku do wierzytelności objętych układem i wchodzących w skład masy sanacyjnej, a postanowienia niekorzystnych umów stają się w stosunku do nich bezskuteczne.
Ale nie tylko...
Prawo restrukturyzacyjne daje realną szansę na zachowanie przedsiębiorstwa, jego oddłużenie i nowy start.
Restrukturyzacja jest naturalnym etapem rozwoju podmiotów gospodarczych. Poprzedzona rzetelną analizą i przeprowadzona z użyciem odpowiednich narzędzi - może stanowić wymierną wartość dla rozwoju przedsiębiorstwa, stać się początkiem nowej ekspansji gospodarczej.